PROJE & MÜHENDİSLİK

20 Yılı Aşkın mühendislik tecrübelerimiz ile Endüstriyel tesisler, hijyenik alanların hijyenik klima ve havalandırma sistemlerinin kurulumu ile ilgili faaliyetlerini başarı ile yürütmekteyiz.

    HİJYENİK KLİMA VE HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ    

Hijyenik ortamlarda enfeksiyon deiik yollar ile bir yerden dierine geçmektedir. Enfeksiyon geçi yolları arasında hava yolu ile enfeksiyon geçii iklimlendirme ve havalandırma sektöründe çalıan makina mühendislerini yakından ilgilendirmektedir. Hijyenik ortamların iklimlendirme ve havalandıma sistemleri konfor klima sistemlerinden farklı olup daha karmaıktır. Hijyenik sistemlerde ortamda kontrol edilmesi gereken parametrelerin sayısı da daha fazla olup, sistemin tasarımı bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Hastanelerdeki hijyenik ortamların iklimlendirme ve havalandırma sistemleri ile ilgili mevcut standartlar sistem hakkında sadece genel bilgiler vermektedir. Şüphesiz standartların bilinmesi hijyenik sistemlerin tasarımı ve yapımında önem taımaktadır. Ancak standartlarda sistem tasarımı ve yapımı ile ilgili detaylar yeterince açıklanmamaktadır. Standartlarda hijyenik ortam tasarım parametreleri ve kullanılacak sistem anahatlarıyla anlatılmakta, kullanılması gereken cihazlar, bu cihazların elemanları, görevleri, çalıma prensipleri ve uygulanması gereken sistemler detaylı bir ekilde açıklanmamaktadır. Dolayısı ile standartta belirtilen sistemin artlarını yerine getirecek cihazların seçimi ve sistem tasarımı proje tasarlayıcısına kalmaktadır. Bu makalede pratikte hastane hijyen ortamlarında kullanılan cihazlar ve sistemler hakkında detaylı bilgi sunulmaktadır. 

    TEMİZODA / CLEANROOM    

Temiz Odalar kapsam olarak; şartlandırılmış ve kontrol edilebilir havalandırma sistemlerine sahip hijyenik özel odalardır.

Tasarımda; sıcaklık, nem, canlı ve cansız kirleticiler, hava akış yönleri ve basınç gibi parametrelerin kontrolü gerekmektedir. Sıcaklık ve nem kontrolündeki amaç; yapılan çalışmalardan kaynaklanan özel koşullar dışında, temiz odada çalışan insanlar için konforlu bir ortam temin edebilmektir. Temiz odalarda özel giysiler içinde çalışan insanların daha fazla kirletici üretmemesi için konfor koşullarının çok yüksek seviyede tutulması zorunludur.

Temiz Odaların Performansı, oda içerisindeki partikül konsantrasyonuna bağlı olarak değişir. istenilen kirlilik sınıfını elde edebilmek için, temiz oda tasarımında kullanılacak malzemelerin ve uygulama ekiplerinin niteliğinin çok yüksek olmasının yanı sıra, uygulama aşamasında ve sonrasında yapılacak test, ölçüm ve kalibrasyon kalitesi de önemlidir.

Temiz oda panelleri; her iki yüzünde en az 2 mm kalınlıkta yüksek basınçla preslenmiş laminant (HPL- high-pressure laminantes) kullanılır ve iç izolasyonu EPS (30 dansite) malzemeden yapılır.Partisyon paneller +/- 100 Pa basınca dayanıklı olarak üretilir.

Temiz odalar, TSE ve GMP (Good Manufacturing Practices) standartlarına uygun, hijyenik ve sızdırmaz özellikte, düz ve kolay temizlenebilir, pürüzsüz yüzeye sahip malzemelerden oluşmaktadır.

Airlock; iki kapıdan oluşan, hepa filtreler ile temiz hava üflenen küçük bir odadır. Diğer odaların basınç değerlerinin bozulmaması için bir kapı kapanmadan diğer kapı açılamaz. Temiz oda girişlerinin bu kurala uygun olarak yapılabilmesi için, airlock kullanılması zorunludur. Malzeme girişleri için aynı prensip ile çalışan passbox sistemleri kullanılır.

    FİLTRELEME SİSTEMLERİ   

ATR Filtre Teknolojileri Atmosferik Filtrasyon konusunda da bütünsel çözümler getiren bir ürün ailesine sahiptir. Bu ürün ailesi, süreçleri daha verimli hale getirerek, enerji tasarrufu sağlar ve sürdürülebilir çözümler getirir. 25 yıla yaklaşan tecrübesiyle firmamız, endüstriyel filtrasyonda enerji, gaz türbinleri, temiz odalar ve hastaneler, HVAC gibi pek çok farklı endüstriye hizmet vermektedir.

SATIŞ & PAZARLAMA SATIŞ & PAZARLAMA

SATIŞ & PAZARLAMA

Hijyenik alanlar filtrasyonu konusunda uzman ekibimiz ihtiyacınız olan filtreleri tespit ederek, gerekli çalışmalar neticesinde prosesinize uygun ürünü önermektedir.

daha fazla

TEKNİK SERVİS TEKNİK SERVİS

TEKNİK SERVİS

Ameliyathaneler, yoğun bakımlar, yeni doğan yoğun bakım, kemik iliği transplantasyon üniteleri, tüp bebek üniteleri ve doğumhaneler gibi hijyenik klima sistemi ile korunan ünitelerin test & validasyon iilemlerini başarıyla yapmaktayız.

daha fazla

PERFORMANS TEST HİZMETLERİ (VALİDASYON) PERFORMANS TEST HİZMETLERİ (VALİDASYON)

PERFORMANS TEST HİZMETLERİ (VALİDASYON)

Ameliyathane ve Yoğun Bakım Ünitelerinde Mevcut Hijyenik Klima Sistemleri için Yapılan Testler

daha fazla

PROJE & MÜHENDİSLİK PROJE & MÜHENDİSLİK

PROJE & MÜHENDİSLİK

20 Yılı Aşkın mühendislik tecrübelerimiz ile Endüstriyel tesisler, hijyenik alanların hijyenik klima ve havalandırma sistemlerinin kurulumu ile ilgili faaliyetlerini başarı ile yürütmekteyiz.

daha fazla

Sayfayı paylaş

Bu sayfayı tavsiye et

Tüm alanların doldurulması zorunludur.

Sayfayı paylaş

Tavsiyeniz için teşekkür ederiz!

Tavsiyeniz gönderilmiştir ve kısa sürede yerine ulaşacaktır.


İletişim Formu

Mesaj Gönder

İletişim Formu İletişim Formu

Lütfen tüm alanları doldurunuz!


İletişim

Mesajınız için teşekkür ederiz!

İletişim Formu İletişim Formu